Služby slovensko.sk už môžu využívať občania siedmych krajín EÚ

Občania Nemecka, Talianska, Estónska, Chorvátska, Luxemburska, Španielska a Belgicka už môžu využívať služby Ústredného portálu verejnej správy www.slovensko.sk. Spolu s Nemeckom, ktoré bolo pripojené ešte v roku 2018, tak Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) zabezpečila prepojenie národných uzlov eIDAS už pre sedem krajín Európskej únie.

Občania a osoby s prostriedkami elektronickej identifikácie, ktoré boli vydané v Taliansku, Estónsku, Chorvátsku, Luxembursku, Španielsku a Belgicku môžu po novom realizovať elektronické podania či riešiť rôzne právne úkony na diaľku. Umožňuje to nariadenie eIDAS, ktorého cieľom je odstrániť cezhraničné bariéry a zabezpečiť rozvoj digitalizácie komunikácie v rámci celej Európskej únie.

„Našim cieľom je, aby mohlo čo najviac ľudí využívať slovenské elektronické služby, a tak mali  možnosť pohodlne vybaviť potrebné úradné záležitosti bez potreby cestovať stovky kilometrov,“ vysvetľuje Peter Ďurica, generálna riaditeľ NASES.

Jednotné prihlásenie na štátne portály

Rovnako, ako aj osobám s nemeckým občianskym preukazom, sa občanom spomínaných krajín automaticky vytvorí elektronická schránka po tom, čo sa prihlásia na Ústredný portál verejnej správy a udelia systému svoj súhlas.

Používatelia majú možnosť prechádzať naintegrovanými štátnymi portálmi rôznych ministerstiev a úradov, ktoré poskytujú ďalšie elektronické služby. Nebudú pritom musieť opakovane zadávať svoje identifikačné údaje.

NASES prepojí ďalšie krajiny

Služby na portáli www.slovensko.sk budú môcť čoskoro využívať aj občania žijúci v Českej republike, Portugalsku, Spojenom kráľovstve, Holandsku a Lotyšsku. Informácie k jednotlivým službám sa budú na portáli postupne prekladať do anglického jazyka.

Slováci s občianskym preukazom s čipom a držitelia dokladov o pobyte s čipom na Slovensku sa rovnako budú môcť čoskoro prihlasovať na zahraničné portály členských štátov EÚ a využívať ich elektronické služby. Najneskôr do 18.12.2020 to musia umožniť všetky členské štáty EÚ pre cezhraničnú autentifikáciu k službám online. Pripájanie krajín bude postupné.

 

Posledná aktualizácia « Späť na aktuality