Elektronické schránky pomôžu vylepšiť odborníci

Orientácia v e-schránkach bude čoskoro ešte prívetivejšia. Národná agentúra pre sieťové a elektronické služby (NASES) plánuje predstaviť nový dizajn schránok na komunikáciu so štátom. S prípravou ich novej podoby pomôžu aj  experti z praxe.

Aj prívetivejší dizajn má prispieť k tomu, aby bola pre občana komunikácia so štátom čo najjednoduchšia a najpríjemnejšia. Radami a pripomienkami k zlepšeniu systému elektronických schránok portálu slovensko.sk prispeli odborníci z Asociácie digitálnych marketingových agentúr (ADMA). V závere testovaní pomôžu aj zástupcovia slovensko.digital.

„Elektronická komunikácia je moderný a rýchly spôsob komunikácie pre každého, kto je otvorený novým trendom a pohodlnej a rýchlej komunikácii so štátom. Tomu by mala zodpovedať aj podoba e-schránok. Oslovili sme preto Asociáciu digitálnych marketingových agentúr, ktorá súhlasila so spoluprácou. Sme radi, že pod nový dizajn sa podpíšu aj experti s bohatými skúsenosťami,“ hovorí generálny riaditeľ NASES Norbert Molnár. „Verím, že komunikácia s odborníkmi je zárukou zlepšenia a skvalitnenia služieb pre občanov aj podnikateľov,“ dodal Molnár.

Asociácia odporučila zlepšiť napríklad farebnosť textu, možnosť zobrazovania správ v schránke, výber vhodnej ikonografie či funkčnosť popisov a vyhľadávania. Všetky návrhy boli uvádzané v kontexte k dostupným informáciám, zaužívaným štandardom a skúsenostiam z testovania používateľského správania sa v našom regióne.

 „Na základe všetkých dostupných informácií, preštudovaní aktuálne nasadeného riešenia a porovnaní s novým grafickým návrhom, sme navrhli niekoľko dizajnových odporúčaní na zlepšenie použiteľnosti. Celkovo však hodnotíme tento návrh ako používateľsky príjemné a intuitívne prostredie. Grafický návrh sa radí k najmodernejším v oblasti e-Government na Slovensku,“  hovorí prezident ADMA Pavol Kubán.

 

DÔLEŽITÉ INFORMÁCIE V SKRATKE
  • Od 1. júla 2017 budú firmám so sídlom v SR zapísaným v obchodnom registri zasielané úradné rozhodnutia či oznámenia výhradne prostredníctvom elektronických schránok.
  • Do elektronickej schránky je možné prihlásiť sa cez portál slovensko.sk.
  • Na prístup do schránky je potrebný občiansky preukaz s čipom s aktivovaným bezpečnostným osobným kódom (BOK), počítač, prístup na internet, čítačka a príslušný softvér.
  • K 2. máju 2017 malo 114650 štatutárov vybavený elektronický občiansky preukaz s čipom s bezpečnostným osobným kódom (BOK) a 31 451 štatutárov má občiansky preukaz s čipom, avšak nemá k nemu bezpečnostný osobný kód (BOK).
  • V prípade, ak máte občiansky preukaz s čipom a nemáte k nemu BOK, je potrebné zastaviť sa na oddelení dokladov, pretože bez BOK nie je možné prihlásiť sa do e-schránky.
  • O vydanie občianskeho preukazu s čipom či aktiváciu bezpečnostného osobného kódu môžete požiadať na ktoromkoľvek zo 76 oddelení dokladov na celom Slovensku.
  • Aktuálne je priemerná čakacia doba na podanie žiadosti o vydanie dokladov 45 minút.
Posledná aktualizácia « Späť na aktuality